ضرورت دارد که دوباره هنرستان های کشاورزی احیا شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در برنامه سلام صبح بخیر، با اشاره به این که زعفران از جمله محصولات استراتژیک کشور به حساب می آید، اظهار کرد: ایران از تولیدکنندگان انحصاری زعفران در دنیا است و سالانه حدود 500 تا 550 تن زعفران در کشور تولید می شود و این محصول مصرف داخلی و خارجی دارد.

ایشان در زمینه پایین بودن بهره وری در بخش کشاوری گفتند: کشاورزی ما یک کشاورزی خرده پا و نظام کشاورزی ما یک نظام کشاورزی سنتی است. علیرغم اینکه واحدهایی به صورت جزیره‌ای وجود دارند که از تکنولوژی ها و دانش روز دنیا استفاده می کنند اما در مجموع کشاورزی ما یک کشاورزی سنتی است و به آن توسعه مورد نظر نرسیده است. 97 درصد مجموعه کشاورزان و بهره بردارانی که داریم، تحصیلات دیپلم به پایین دارند و ضرورت دارد که دوباره هنرستان های کشاورزی احیا شوند و قشر جوان به این عرصه ورود پیدا کنند می‌توانند به راحتی یافته‌ها و دانشی که در داخل کشور موجود است را به کشاورزان منتقل کند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره حمایت از بخش کشاورزی تصریح کرد: در همه کشورهای دنیا به کشاورزی نگاه ویژه ای دارند و حمایت های بسیار زیادی می کنند؛ در برخی از کشورهای اطراف ما سالانه 20 میلیارد دلار به کشاورزی خود کمک می کنند. در کشور چین این عدد به حدود 300 میلیارد دلار در سال می‌رسد و در امریکا حدود 100 میلیارد دلار به بخش کشاورزی کمک می شود و این بخش حمایت می شود و این حمایت ها علاوه بر بخش تولید، در صادرات محصولات شان هم انجام می شود که باعث می‌شود بتوانند بازارهای دنیا را تسخیر کنند.

خاوازی با تاکید بر این که این حمایت‌ها باید در کشور ما هم انجام شود، گفت: باید تمام ارکان نظام به این مسئله اعتقاد داشته باشند. در سال های اخیر مشاهده شد که در هر جایی که کشور دچار مشکل شد به ویژه با تشدید تحریم ها، بخش کشاورزی به رشد اقتصادی کشور کمک ‌کرده است. بخش کشاورزی ما از توانایی بسیار زیادی برخوردار است و از مصادیق اقتصاد بدون نفت است که می تواند کشور را از بحران نجات دهد.

وی درباره وجود برنامه الگوی کشت در کشور، اظهار کرد: برنامه فنی و کارشناسی الگوی کشت انجام شده است. در رابطه با آب بر بودن برخی محصولات مانند هندوانه و برنج برنامه ریزی های آن انجام شده است؛ این که در کجا چه کشتی باید انجام شود و چه مزیت های نسبی اقتصادی دارد تمام اطلاعات خاک آب و اقلیم وجود دارد و در قالب بحث الگوی کشت آمده است. اما الزاماتی نیاز دارد که این الزامات را باید تمام ارکان نظام قبول کنند. اجرای الگوی کشت به مسائل اقتصادی و اجتماعی در کشور مربوط می‌شود و وزارت جهاد کشاورزی به تنهایی نمی تواند الگوی کشت را اجرا کند و دستگاه‌های دیگر باید در این بخش ورود پیدا کنند.خاوازی با اشاره به این که در بخش هایی نیاز است که به کشاورزان یارانه داده شود تا الگوی کشت خود را تغییر داده و محصول جایگزین دیگری کشت کنند، اضافه کرد: باید برای تغییر الگوی کشت بسته های حمایتی و جذاب به کشاورزان داده شود.وی افزود: در بحث قوانین مربوط به الگوی کشت، مجلس شورای اسلامی باید به وزارت جهاد کشاورزی کمک کند؛ موارد قانونی آن لحاظ شود و در بخش های مربوط به بودجه دولت باید به ما کمک کند تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر لایحه الگوی کشت آماده است و این لایحه برای کمیسیون زیربنایی و کمیسیون اقتصاد ارسال خواهد شد تا در دولت مطرح شود.

وی ادامه داد: دولت از الگوی کشت استقبال خوبی کرده و آقای رئیس جمهور و دکتر جهانگیری بر تصویب سریع تر آن در دولت تاکید دارند. ما پکیج آن را آماده کرده ایم و امیدوارم فاز اول الگوی کشت را با مصوب شدن در دولت و همکاری سایر دستگاه ها پیاده سازی کنیم.

 

کلیدواژه: 

نظر دهید

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.