ساخت تابلوی آموزشی در راستای تولید و حمایت از کالای داخلی

با توجه به نیاز هنرستان به تابلوهای آموزشی و گران قیمت بودن تابلوهای ساخته شده در بازار ودر راستای حمایت از کالای ایرانی و سرمایه ملی،در دفتر تالیف فنی و حرفه ای و کاردانش،کارشناس رشته الکترونیک و اعضاء شورای برنامه ریزی رشته الکترونیک در قالب یک طرح پژوهشی عملیاتی تصمیم گرفتند اقدام به تولید و ساخت تابلوهای ارزان قیمت نمایند و آن را عملاً به کار گیرند . پس از حدود یکسال تلاش و بررسی دقیق اقلام ایرانی موجود در بازار توانستند برای کتاب‌ درسی "نصب و سرویس دستگاه‌های الکترونیکی خانگی " (1-12) و درس " نصب و سرویس دستگاه های الکترونیکی اداری و صنعتی"  (درس 2-12) ،تابلوهایی را طراحی و تولید کنند.از ویژگی های این تابلو ارزانی قیمت،استفاده صد در صد از محصولات ساخته شده در ایران است . همچنین فرایند ساخت تابلو به گونه ای است که هنرجویان و هنرآموزان به آسانی میتوانند آن را در هنرستان ها تولید کنند.طراحی وساخت تابلوها توسط کارشناس رشته الکترونیک آقای مهندس صموتی و اعضاء شورای برنامه ریزی رشته الکترونیک آقایان مهندس‌ صموتی،مهندس‌ نصیری،مهندس ‌شعبانی،مهندس‌ توکلی و خانم مهندس‌ گودرزی و یکی از کاراموزان به‌نام خانم داردان صورت گرفته است.مواد اولیه موردنیاز ورقه های آکوستیک یا ورقه های pvc سقف کاذب است که به وفور در بازار وجود دارد و پایه های آن نیز می تواند از چوب،پروفیل فلزی و پلاستیکی یا مواد دیگر باشد%، که مواد اولیه و تولید آن در داخل کسور صورت می گیرد .خلاصه ای از فرایند ساخت تابلو ها به شرح زیر است:

1-استفاده از ورقه های آکوستیک این مزیت را دارد که عملا نیار به سوراخکاری ندارد اما استفاده از ورقه های پی‌وی‌سی سقف کاذب نیاز به سوراخکاری دارد ولی سبکتر بوده از طرفی آسیب‌پذیرتر است.

2-هنگام ساخت تابلو با ورقه آکوستیک ،ابتدا سوراخ های دو ورقه‌ی اکوستیک را با یکدیگر منطبق می کنیم و لبه های آن را با چسب نواری پهن به یکدیگر اتصال می‌دهیم. 

                                         

3- بعد از تطبیق سوراخ ها و چسباندن دو ورقه به یکدیگر باید برای تابلو قاب درست کنیم برای قاب از ناودانی‌های آلومینیومی،چوبی،پی‌وی‌سی و داکت های برق استفاده می‌کنیم. در این نمونه ما از داکت به عنوان قاب استفاده کرده ایم.داکت های برق از لایه های نازک پلاستیک ساخته شده اند و به فراوانی وبا قیمت ارزان در بازار وجود دارند.ناوانی های آلومینیومی نیز به صورت ساخته شده موجود است و فقط نیاز به برش دارد.ناودانی های چوبی را باید با توجه به نیاز سفارش دهیم.ارزان ترین ماده،داکت برق و شیرازه جزوه های درسی  است.

4-پایه ها را از چوب انتخاب کردیم که در دو نمونه کوتاه و بلند ساخته شده.پایه بلند این مزیت را دارد که به آسانی میتوان دوربین و قطعات سنگین را روی آن نصب کرد.

5- بعد از نصب قاب ،تابلو‌ها تکمیل شد،پایه های آن را وصل می‌کنیم.

6- در این مرحله از کار،تابلو اماده شد اما چون این تابلو برای سیم‌کشی و انجام کارهای عملی با ولتاژ الکتریکی استفاده می‌شود،باید فیوز محافظ جان روی تمام تابلوهای ساخته شده نصب شود.در این مرحله ما یک فیوز بر روی تابلو نصب کردیم تا هنرجویان و هنرآموزان از خطر برق گرفتگی مصون بمانند.

7-از این تابلو می توانیم برای آموزش سیم کشی برق در پایه دهم در درس طراحی و ساخت مدار چاپی ،مدارهای الکترونیکی کاربردی و د رپایه دوازدهم مباحث نصب سامانه دوربین،سامانه روشنایی،سامانه اعلام حریق،سامانه کنترل از راه دور با استفاده ازgsm و sms،کنترل از راه دور روشنایی اطاق ها و لوسترها و سایر موارد استفاده کنیم.در شکل زیر چند نمونه از این تابلوهای اماده شده را می بینید.

در پایان لازم است از همکاری و مساعدت آقای دکتر دوراندیش مدیرکل محترم دفتر و سایر عوامل که ما را در ساخت این وسیله کارگاهی پشتیبانی کردند و همراهی کردند،سپاسگزاری کنیم.امید است با همت هنرآموزان هنرستان ها،همکاری مدیران و هنرجویان،ساخت این تابلوها در مراکز آموزش فراگیر شده و ضمن ارتباط هنرجویان با بازار کار و آشنا شدن با فرایند ساخت،مسئله تولید ملی و کالای ایرانی مورد توجه قرار بگیرد. و مانع خروج ارز از کشور شود.

نظر دهید

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.